A víz fontossága
Korábbi cikkünkben már ismertettük mi az a 3 legfontosabb dolog amire érdemes odafigyelni. Most kiemeleten a víz minőség fontosságáról fogunk írni.
Tudtad, hogy...?
Egy csésze kávé 98-99%-a víz, ezért az elkészült kávé ízélményét lényegesen befolyásolja a felhasznált víz minősége!
Milyen a jó "kávé víz"?
- Nem tartalmaz, klórt, nehézfémeket, gyógyszermaradványokat, mikroműanyagokat
- Alacsony az oldott ásványianyag-tartalma (100-200mg/liter)
- Inkább lágy legyen mint kemény (Ca-ionok < 30-80mg/l)
- Semleges PH értékű (PH 7.0)
Milyen problémát okozhat, ha nem megfelelő minőségű a vizünk?
- Túloldott lesz az italunk. Ha kemény a vizünk valószínűleg telítve van ásványi anyagokkal ami növeli a kioldódást és még a kávéfőzőnket is tönkretehetik. Ekkor olyan elemek is az italba jutnak, amelyek keserűvé, savanyúvá tehetik. A savas kémhatású víztől világos, kiegyensúlyozatlan kávét kapunk.
- Alul oldott lesz a kávénk. Ha a víz túl lágy, teljesen ásványtalanított, esetleg több őrleményt használunk a kelleténél, aluloldott lesz az italunk. Az így kapott kávé hígabb, gyengébb ízű lesz. Illetve ha lúgos kémhatású a vizünk az szintén egy lapos kávét eredményez.
- Kellemetlen mellék ízek jelenhetnek meg. A vízben lévő klór, vas, réz, mangán tartalom kiérződhet és ronthat a kávé ízélményén.
Honnan lesz jó minőségű vized?
Az alábbiakban bemutatjuk a 3 legnépszerűbb verziót
- RO Vízszűrő berendezés: A konyhai csapra lehet rákötni, tökéletesen tiszta vizet lehet előállítani vele. A napi folyadék bevitelhez és főzéshez ez a legjobb. Mivel a szervetlen ásványokat is kiszűri (amire egyébként nincs szüksége a szervezetünknek, ugyanis szerves ásványi anyagok kellenek a zöldségekből és gyümölcsökből) a kávé készítés szempontjából viszont „túl tiszta” az így kapott víz. De erre is van megoldás, keverjünk hozzá egy kevés keserűsót (magnézium-szulfát) vagy ásványokban gazdag szénszűrt vízzel keverjük vagy reminalizálóval együtt használjunk. Így már szuper alapanyag lesz kávé, tea, eszpresszó készítéshez is.
Előnye:
- Nem kell félnünk, hogy gyógyszermaradványok és hormonok maradnak a vízben
- Nem kell cipelnünk a palackokat
- Nem termelünk fölösleges szemetet
- Nem fogy el a tisztított víz
- Nem kell kancsót töltögetni és várni, hogy lecsöpögjön. Annyi vizet engedünk amennyire épp szükségünk van.
- 1 liter RO víz költsége jóval alacsonyabb mint palackos társaié. A víz minőségünktől függően elég fél-1 évente cserélni a szűrőbetéteket, ami viszont elérhető áron van.
Hátránya:
Egy ilyen berendezés nem olcsó, de hosszútávon megtérül! Gondoskodnunk kell róla, hogy a kávéfőzéshez ideális oldott ásványi anyag tartalmat visszapótoljuk.
Kérdésed van az RO víztisztító berendezésről? Írj nekünk az info@kaveverzum.hu email címünkre.
- Vízszűrő kancsó /pl. BWT, LAICA, BRITA/
A kancsó segítségével meg tudjuk szűrni a konyhai csapvizet ami egy szénszűrőn megy keresztül.
Előnye: A klórt és a vízkövet viszonylag jól kiszűri, illetve még néhány egész nagy részecskét (hajszál stb.) Itt sem kell a PET palackokkal bajlódni és olcsóbb is mint a palackos víz. Már kapható hozzá magnéziumos szűrő betét.
Hátránya: havonta kell cserélni a drága szűrőbetétet, amivel szemetet is termelünk. A kisebb részecskéket nem szűri ki (pl. higany, arzén, hormonok). A szűrőben felszaporodhatnak a levegőből bekerülő különböző kórokozók, még olyanok is, amik a csapvízben nem is voltak benne.
- Palackozott víz / pl. Nestlé Vera, de bioboltokban már kapható „kávéfőző víz” néven is./
Előnye: átmeneti gyors megoldásnak jó, ha javítani szeretnénk a kávénk minőségén.
Hátránya: drága, sok szemetet termel és még cipelhetjük is.
Standard vízértékek
KÁVÉHOZ, TEÁHOZ ÉS ESZPRESSZÓHOZ HASZNÁLT VÍZ |
||
TDS* |
PH |
KEMÉNYSÉG |
120-130 (mg/L) |
7.0 |
50 mg/L |
*TDS - összes szárazanyagtartalom